Prof.Dr. Korhan Taviloğlu
 

Go Back   Bağırsak Cerrahisi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu > BarsakCerrahisi.com Forumları > Diğer Konular

Diğer Konular Diğer Konular hakkında tüm soru ve sorunlarınızı sorabileceğiniz bölüm

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Alt 18-01-2011
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jan 2011
Mesajlar: 1
Standart kolon rektum

hocam kolon rektum kanseri olan bi kişi (kanser sadece bağırsakta diğer hiç bir organlara sıçramamışsa) ve bunun yanında makata yakın olması nedeniyle kemoterapi ve radyoterapi gören birisi 8 hafta dinlendikten sonra amaliyat olcak ve kolonskomi takılacak ve tekarar kemotearapi görecek yaşama ömrüde en fazla 5 yıl denililyor....

sormak istediğim:

kolonskomi illaki şartmı?
neden beş yıl yada on yıl yaşar diyolar daha fazla yaşamazmı yani?
bu beş yıl yada on yılda normal sağlıklı insanlar gibi yaşarmı yoksa yatakta hastamı geçirir?
yani kanser olan biri hiç iyileşmezmi sonunda ölürmü? evre(2)
tedaviden sonra komple iyi olursa normal sağlıklı yaşarmı?
cerrahın çok iyi olması lazım diyolar bu amaliyatta acaba yurt dışınamı tedaviye gidilmeli?

cevabınız için şimdiden teşekkürler...
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Alt 19-01-2011
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 36
Standart

Kalın bağırsağın makata (anüs) açılan bölümüne rektum adı verilir ve bu bölümden kaynaklanan kanserler rektum kanseri adını alır. Rektum denilen kalın bağırsağın son bölümü sakrum adı verilen kuyruk sokumu kemiğinin önünde yer alır. Rektum’un üst (makat girişinden itibaren 10-12. cm’ler arası), orta (makat girişinden itibaren 8-10. cm’ler arası) ve alt (makat girişinden itibaren 4-7. cm’ler arası) olmak üzere üç ayrı bölümü vardır. Kalın bağırsak ve rektum kanseri ABD’de kanserden ölümleri arasında üçüncü sırada yer alır. Rektum kanseri, kalın bağırsak kanserlerinin % 20’sinin oluşturur ve % 10’unun ise rekto-sigmoid bölgede yerleştiği bilinmektedir. Böylelikle, rektum kanserleri, kalın bağırsak kanserlerinin 1/3’ünü oluşturur. Bazı çalışmalarda, yaşam boyu rektum kanseri gelişme riski % 6 olarak belirlenmiştir. Rektum kanseri, erkeklerde kadınlara oranla 1.4 kat daha sıktır, 35 yaşından sonra sıklığı artar, 50 yaş sonrasında daha da artar ve 70 yaştan sonra ise en sık görülür. Rektum kanseri patolojik sınıflamaya göre: % 98 adenokarsinom, % 1.3 lenfoma, % 0.3 sarkom ve % 0.4 karsinoid tümör şeklinde görülür. Ameliyat öncesi yapılan ışın tedavisinin (neoadjuvan radyoterapi), tümör evresini geriletme, cerrahi başarı şansını arttırma, dışkı tutma kasını (sfinkter) koruma şansını arttırma ve lokal nüks oranının azaltma gibi avantajları vardır. İkinci veya üçüncü evredeki bir rektum kanseri olgusunda ameliyat öncesi yapılan ışın tedavisi (neoadjuvan radyoterapi) lokal nüksü azaltmakla birlikte, uzak metastaz oranını düşürmez, sağkalım oranını arttırmaz, cinsel komplikasyonları azaltmaz, kolostomi gereksinimini azaltmaz ve ameliyat sonrası enfeksiyon oranını arttırabilir. Büyük ve lenfleri yaygın olarak tutan tümörlerde ameliyat öncesi yapılan ışın tedavisi (neoadjuvan radyoterapi) ve kemoterapinin avantajı vardır. Ameliyat öncesi yapılan ışın tedavisi (neoadjuvan radyoterapi) daha iyi oksijenlenen, radyoterapinin dokuda daha fazla etki etme ve ince bağırsakta daha az ve delinme yapma gibi avantajları vardır. Ameliyat sonrasında yapılan ışın tedavisinde (adjuvan radyoterapi) dokuların daha az oksijenlendiği bilindiğinden radyoterapinin dokulara daha az etki ettiği bilinmektedir. Ameliyat öncesinde yapılan ışın tedavisinin (neoadjuvan radyoterapi) dezavantajı cerrahi tedavide gecikmeye yol açmasıdır. Ameliyat sonrasında yapılan ışın tedavisinin (adjuvan radyoterapi) avantajı ameliyat sırasında alınan parça ile patolojik evreleme yapılabilmesidir. Ameliyat sonrasında yapılan ışın tedavisinin (adjuvan radyoterapi) dezavantajı ise ameliyat sonrasında komplikasyon olması durumunda ışın tedavisinin gecikmeye uğramasıdır. Rektum kanserinde 1 yıl sağkalım % 83 (hastaların % 83’ü bir yıldan fazla yaşar) ve 5 yıl sağkalım % 64’dür (hastaların % 64’ü, beş yıldan fazla yaşar). Erken dönemde belirlenmesi durumunda rektum kanserinde beş yıl sağkalım % 90 civarındadır. Sorularınız yanıtları aşağıdadır.
1. Kolostomi şart değildir. Alt seviyeli rektum kanserlerinin birçoğunda dahi, geçici olarak ileostomi yapılır ve sonra bağırsaklar normal şekline alınır. 2. Rektum kanserinde hastaların % 64’ü 5 yıl yaşar, 20-30 yıl yaşayan hastada olabilir, yani hastalar 5 yıl yaşayacak diye bir kural yoktur. 3. Kanser hiç iyileşmez diye bir gerçek yoktur. 4. Tedaviden sonra iyi olan hastalar, sonraki dönemde nüks, yani tümörün tekrarlaması olmasın diye takip edilirler. 5. Kanser ameliyatlarının (cerrahisi) diğer ameliyatlardan en belirgin farkı tümörün nüks etmemesi için tümöre mümkün olduğunca dokunmadan, delmeden ve özellikle küratif (tedavi edici) kanser ameliyatlarında daima etrafta mutlaka sağlıklı doku kazanılarak tümörlü dokunun lenf bezleri ve etkilediği tüm yandaş organlar ile birlikte eksiksiz olarak çıkartılmasıdır. Buda cerrahın tüm çevre dokulara hakimiyetini ve bir sorun olduğu zaman çalıştığı bölgedeki tüm dokularda gelişen sorunları düzeltebilme yetisi olmalıdır. Kanser cerrahı seçimi sağlınıza kavuşmanız , geçireceğiniz ameliyatın başarısı ve kanserin nüks etmemesi açısından büyük önem taşır. Hasta kendisini en rahat hissettiği ve bu konuda deneyimi olduğu bilinen cerrahı seçmelidir. Size olumlu yaklaşan, güven veren, sorularınızı açık ve net bir şekilde yanıtlayabilen yani manevi açıdan sizi ameliyata en iyi hazırlayan kanser cerrahı ile yola çıkmak daha olumlu bir sonuç getirecektir. Unutmamak gerekir ki, cerrahi operasyon veya ameliyat aşamasına gelen bir rahatsızlıkta artık önemli olan hastalıktan çok, çözümü yaratacak yani ameliyatı yapacak doğru kanser cerrahını bulup bulmadığınızdır. Yurtdışına gitme olayı size kalmış bir durumdur, ancak size bilgi olsun diye belirtmemde yarar var, sadece bana bireysel olarak her ay 2-4 arası yurtdışından hasta muayene için gelmekte. Aynı şekilde birçok meslektaşıma da aynı şekilde gelmekteler.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı

www.kanserbilgileri.net
www.kansercerrahisi.com
www.robotcerrahisi.com
www.taviloglu.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv

Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Bağırsak Cerrahisi Forumları 2009